"ALS, kaybederken kazanmayı öğrenme sanatıdır" Dr. Alper KAYA

Zehra’nın öyküsü


 GörselAnkara Kitaplığı Özel Ödülü kazanan Zehra, henüz çaresi bulunmayan Motor Nöron Hastalığı (MNH/ALS) ile mücadele ediyor ve vücudunda kullanabildiği tek organı olan gözleri ile çocuk öyküleri yazıyor. Zehra eserlerini www.zehra.madenli.com internet adresinde okuyucuları ile paylaşıyor.  Sadece bu hastalıkla mücadele eden diğer hastalara değil hepimize örnek olan Zehra’nın haberi ile ilgili internet linkini tıklayınız

Özgeçmiş: Zehra Akbağ 1966 Tuzluca, Iğdır’da doğdu. Yedi yaşında ailece İstanbul’a göçdüler. Öğrencilik yıllarında uzun koşularda atletizm dereceleri yapan Zehra, İstanbul Tekstil Meslek lisesinden mezun olduktan sonra bu alanda uzun yıllar Derimod, Karahan Textile gibi büyük şirketlerde İmalat Planlamacısı olarak çalıştı.

1999-2000 yıllarında dil eğitimi için geldiği Kanada’a Sinan Madenli ile tanıştı. 2000-2004 Yılları arasında Gaat/ADSA/Walmart için Senior Quality Assurance Specialist olarak çalıştı. 2000-2004 yılları arasında birçok Avrupa ülkesinde görev yaptı. 2004 yılında Sinan Madenli ile evlenip Kanada’ya yerlesti.

Toronto’da dil eğitimini George Brown Collage ESL bölümünde pekiştirdikten sonra yine aynı kolejin Fashion Management bölümünü bitirdi. Mezun olduğu yılın sonunda kendisine ALS teşhisi kondu. Hızlı bir kötüleşme süreci sonrası tüm hareket, konuşma ve yutkunma yeteneklerini kaybetti.

Şu anda tek calışan uzvu olan gözleri ile kullandığı özel bir bilgisayar aracılığı ile hikayeler yazmaktadır. Zehra Toronto Kanada’da eşi Sinan Madenli ile  birlikte yaşam savaşı vermeğe devam etmektedir. Zehranın tüm yazıları ve daha detaylı bilgi için lütfen Zehra’nın internet sitesini ziyaret ediniz. www.zehra.madenli.com

Ödül Kabul Konuşması: Geçmiş zamanlar anı defterine benzer. Zaman zaman açılıp okunur. Dolaşırken tozlu sayfalar arasında; daha önceden yapmak isteyipte bir türlü vakit bulamayıp, yapamadığımız hayallerimizle karşılaşırız.

Hala yapılma şansı olanlar için uğraşılır.

Ben de böyle geçmişi düşündüğüm bir dönemde, Birol beyin önerisiyle, Ankara Kütüphanesinin çalısmalarıyla tanıştım. Çok heyecan verici idi.

Malesef ben bir ALS hastasıyım. Kullanabildiğim tek organım gözlerim. Şimdi her harfini, noktasını, virgülünü gözümü kırparak yazdığım yazılarımı bu işin ustatlarına sunma şansı veriyorlardi.

Dünyamda yeni bir pencere açılmıştı. Bana kendimi kaynar sulardan, serin sulara geçmenin, yağmurun arkasından doğan gök kusağının renkliliğini, yaz aksamlarının ateş böceklerinin mutluluğu gibi hisleri yaşatınız.

Hayatimda bir dönüm noktası olan bugün, içimizin karanlığındaki elması bulup onu işleyip pırlantaya çeviren; tüm Ankara Kütüphanesi çalışanlarının emeği geçen herkesin ellerini öpüyorum.

Benim tenimde can, gözümde cevher olan, beni her zorlukta destekleyen, kader yoldaşım eşim Sinan’a da minnettarlağımı sunuyorum.

Rabbim yaptığınız her güzel işte sizinle olsun.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: